КЛАСТЕРНІ СТРУКТУРИ РЕГІОНІВ УКРАЇНИ: ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ, ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВНІСТЬ ПРАКТИЧНОЇ РЕАЛІЗАЦІЇ
Ключові слова:
кластер, кластерні структури, кластерний підхід, регіональний розвиток, інтеграція, кластерні ініціативиАнотація
Стаття присвячена вивченню теоретичних засад регіональних кластерних структур. З’ясовано різнобічність розуміння значення поняття «кластер» залежно від сфери досліджень. Досліджені підходи до трактування сутності категорії «кластер», виділено основні аспекти кластерних утворень. Представлена власна розробка класифікації кластерних об’єднань. Визначені переваги застосування кластерної моделі відносно функціонування та розвитку регіону загалом та щодо кожного учасника кластерної структури. Систематизовано практичний досвід реалізації кластерного підходу за регіонами України, виявлено основні труднощі та проблеми формування та подальшого роз- витку вітчизняних кластерів та сформульовано їхні особливості.Посилання
Мельник Л. Г. Экономика и информация: экономика информации и информация в экономике: энциклопедический словарь. Сумы: ИТД «Университетская книга», 2005. 384 с.
Бутко М. П., Самійленко Г. М. Кластерний підхід до розвитку базових галузей регіональної економіки в сучасних умовах: монографія / під заг. наук. кер. д-ра екон. наук, проф. М. П. Бутка. Ніжин: Аспект-Поліграф, 2012. 372 с.
Короткий тлумачний словник з інформатики та інформаційних систем для економістів /уклад. Л. С. Козловська, Н. М. Поліщук. Київ: КНЕУ, 2004. 60 с.
Конопліцький В. А., Філіна Г. І. Економічний словник. Тлумачно-термінологічний. Київ:КНТ, 2007. 580 с.
Портер М. Конкуренция: пер с англ. Москва: Издательский дом «Вильямс», 2003. 496 с.
Войнаренко М. Концепція кластерів – шлях до відродження виробництва на регіональному рівні. Економіст. 2000. № 1. С.29–33.
Соколенко С. І. Кластери в глобальній економіці: монографія. Київ: Логос, 2004. 848 с.
Чевганова В., Брижань І. Кластери та їх економічне значення. Економіка України. 2002. № 11. С.35–41.
Прайс В. Людська поведінка: фактор у прикладній економіці. Перспективні дослідження. 1999. № 2. С. 3–16.
Семенов Г.А., Богма О.С. Створення кластерних об’єднань в умовах нової економіки: монографія. Запоріжжя : КПУ, 2008. 244 с.
Янг Лоурен Е. Технопарки та кластери фірм. Київ: ПЕРУ. 1996. 121 с.
Волкова Н. Н., Сахно Т. В. Промышленные кластеры. Полтава: АСМИ. 2005. 270 с.
Гоблик В. В. Кластери в рекреаційно-туристичному комплексі Закарпаття: монографія. Ужгород: Ліра, 2009. 232 с.
Федоренко В. Г., Тугай А. М., Гойко А .Ф., Джабейло В. Б. Концепція кластерної політики в Україні. Економіка та держава. 2008. № 11. С. 5–15.
Посібник з кластерного розвитку. 2006. 38 с. URL: http://economy-mk.gov.ua/download/books/ClusterHandbookUkr.pdf.
Брикова І. В. Механізм реалізації кластерного потенціалу регіонів України. Зовнішня торгівля: економіка, фінанси, право. 2012. № 4. С. 48–56.
Буснюк С. В. Фінансовий капітал кластерів: особливості формування та використання: дис. … канд. екон. наук / Луцький національний технічний університет. Луцьк, 2015. 229 с.
Перший етап модернізації економіки України: досвід та проблеми / О. М. Алимов та ін.; за заг. ред. В. І. Ляшенка. Запоріжжя: КПУ, 2014. 798 с.
Українські кластери. URL: http://ucluster.org.
Попело О. В. Підприємницькі кластери як інноваційна домінанта модернізації економіки регіону. Регіональна економіка. 2014. № 2. С. 95–105.
Кластери в економіці України. URL: http://www.geograf.com.ua/blogs/entry/klasteri-vekonomitsi-ukrajini.
Войнаренко М.П. Кластери в інституційній економіці: могографія. Хмельницький: ХНУ, 2011. 502 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Чернігівський національний технологічний університет, 2015
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
1. Політика, яка рекомендується журналам, що пропонують відкритий доступ Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:<ol type="a"><li>Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії <a href="http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/" target="_new">Creative Commons Attribution License</a>, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. <a href="http://opcit.eprints.org/oacitation-biblio.html" target="_new">The Effect of Open Access</a>).