ПАРАДИГМАЛЬНИЙ ПОГЛЯД НА РОЗВИТОК СИСТЕМИ СТАЛОГО ВОДОКОРИСТУВАННЯ В УМОВАХ ІНТЕГРАЦІЙНИХ ПРОЦЕСІВ
Ключові слова:
водокористування, сталий розвиток, Водна Рамкова Директива ЄС, водогосподарська діяль- ність, біологічні ресурси, водне середовище, ліцензіяАнотація
У статті розкрито досвід у підходах до забезпечення поступового та конкурентоспроможного розвитку системи сталого водокористування за інтеграційних умов. Доведено, що економічна оцінка запасів водних біоресурсів є основою для розвитку сировинної бази, відображає ефективність виявлення, освоєння й експлуатації водних та рибних ресурсів. Викладено результати аналізу попередніх досліджень та поглиблене обґрунтування новітніх підходів щодо економічної оцінки запасів водних біоресурсів, які дозволяють визначати порівняльну ефективність океані- чного, прісноводного рибальства та товарної аквакультури, промислу в окремих басейнах і районах. Розглянуто сутність диференціальної ренти при освоєнні природних ресурсів у процесі вивчення біологічних ресурсів водного середовища. Запропоновано розрізняти прогнозно-перспективну, кадастрову, рентну і прибуткову оцінки запасів водних біоресурсів у контексті впровадження положень Водної Рамкової Директиви ЄС.Посилання
Водний кодекс України від 06.06.1995 № 213/95-ВР. Відомості Верховної Ради України. 1995 р. № 24. Ст. 189.
Директива 2000/60/ЄС Європейського Парламенту і Ради. Про встановлення рамок діяльності Співтовариства в галузі водної політики від 23.10.2000. Офіційний вісник Європейського Союзу. 2000. (L0060).
Мельник Л. Г. Экономика развития: монография. Сумы: Университетская книга, 2006. 662 с.
Осадча Н. М., Клебанова Н. С., Осадчий В. І., Набиванець Ю. Б. Адаптація системи моніторингу поверхневих вод Державної гідрометеорогічної служби МНС України до положень Водної Рамкової Директиви ЄС. Наукові праці Українського науково-дослідного гідрометеорологічного інституту: зб. наук. пр. 2008. Вип. 257. С. 146–161.
Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впровадження інтегрованих підходів в управлінні водними ресурсами за басейновим принципом: Закон України від
10.2016 № 1641-VIII. Відомості Верховної Ради України. 2016. № 46. Ст. 5.
Сташук В. А. Інтегроване управління водними ресурсами – шлях до сталого розвитку водного господарства в Україні. Водне господарство України. 2009. № 2. С. 2–9.
Сташук В. А., Яцик А. В. Україна на шляху до басейнового принципу управління водними ресурсами. Водне господарство України. 2007. № 4. С. 6–10.
Хвесик М. А., Голян В. А., Хвесик Ю. М. Інституціональне середовище сталого водокористування в умовах ринкових відносин: національні та регіональні виміри: монографія. Київ:
НАУ, 2005. 180 с.
Хільчевський В. К., Гребінь В. В. Гідрографічне та водогосподарське районування України 2016 р. – реалізація положень ВРД ЄС. Гідрологія, гідрохімія і гідроекологія. 2017. № 1 (44). С. 8–20.
Pidlisnyuk V., Aliev K., Stefanovska T. Analysis of EU Water Framework Directive’s Implementation for Dnister River Basin. Proceeding of the International conference «Integrated
Management of Natural Resources in the transboundary Dnister River Basin». Kyshyney, Moldova, 2004. Р. 271–282.
Pidlisnyuk V., Borisyuk M., Pidlisnyuk I. Sustainable Use of Water resources: Perspective for Ukraine. Proceeding of the International conference «Integrated Management of Natural Resources in the transboundary Dnister River Basin». Kyshyney, Moldova, 2004.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 Чернігівський національний технологічний університет, 2015
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
1. Політика, яка рекомендується журналам, що пропонують відкритий доступ Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:<ol type="a"><li>Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії <a href="http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/" target="_new">Creative Commons Attribution License</a>, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. <a href="http://opcit.eprints.org/oacitation-biblio.html" target="_new">The Effect of Open Access</a>).