Організаційні засади інноваційно-інвестиційного розвитку громадського харчування України
Ключові слова:
розвиток, задоволеність споживачів, інновації, інвестиції, управління розвитком, процеси інноваційно-інвестиційного розвитку, управлінські технології, стимулювання, бізнесАнотація
У статті розкрито власне бачення проблеми формування організаційних засад інноваційно- інвестиційного розвитку громадського харчування. Встановлено, що основними напрямами такого розвитку є впровадження сучасних ІТ-технологій в процеси управління і обслуговування гостей; задоволення їхніх потреб у сучасних стравах та продуктах. Для їх успішного впровадження необхідне поетапне вирішення визначеного кола завдань на основі розробленого комплексу відповідних методик, підходів та наявністю висококваліфікованого персоналу. Позитивним фактором для забезпечення інноваційно-інвестиційного розвитку громадського харчування є поява державної програми з кредитування малого та середнього бізнесу «Доступні кредити 5-7-9 %», яка, на нашу думку, вимагає певного удосконалення, а саме конкретизування умов кредитування щодо створення нових робочих місць, впровадження сучасних ресурсоощадних технологій виробництва та споживання, формування здорового способу харчування у населення.Посилання
Андрійчук, В. Г. Ефективність діяльності аграрних підприємств: теорія, методика, аналіз : монографія. Київ : КНЕУ, 2005. 292 с.
Гончарова М. Л. Інноваційно-інвестиційна модель розвитку підприємств цукробурякового під комплексу. Вісник Сумського національного аграрного університету : науковометодичний журнал. 2008. Вип. 8/2 (32). С. 66–72.
Даніалі Ф. Дослідження загальних тенденцій ринку ресторанного господарства України. Економіка промисловості. 2012. № 3-4. С. 29–34.
Державна програма «Доступні кредити 5-7-9 %». URL: https://5-7-9.gov.ua.
Економічна статистика: діяльність підприємств / Державна служба статистики України. URL: http://www.ukrstat.gov.ua.
Класифікація видів економічної діяльності (КВЕД-2010). URL: http://kved.ukrstat.gov.ua/ KVED2010/56/KVED10_56_10.html.
Мєняйлова Г. Є. Ефективність розвитку молокопереробних підприємств : автореф. дис. ... канд. екон. наук : спец. 08.00.04 / Національний університет біоресурсів і природокористування України. Київ, 2013. 20 с.
Мороз Е. Г. Інноваційно-інвестиційний розвиток підприємств сфери водного господарства України. Вісник Національного університету водного господарства та природокористування. 2012. № 3 (59). С. 172–179.
Оліфіренко Л., Письменюк М. Критерії ефективності інтернет-технологій в аспекті планування маркетингових комунікацій. Проблеми і перспективи економіки та управління. 2019. № 3(19). С. 33–44.
Про інвестиційну діяльність : Закон України від 18.09.1991 № 1560-XII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/card/1560-12
Про інноваційну діяльність : Закон України від 04.07.2002 № 40-IV. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/40-15
П’ятницька Г., Григоренко О., Найдюк В. Інноваційний потенціал розвитку підприємств ресторанного господарства в Україні. Товари і ринки. 2013. № 2. С. 29–43.
Рынок питания вне дома в Украине: инвестиционная аналитика. URL: https://inventure.com.ua/analytics/investments/rynok-pitaniya-vne-doma-v-ukraine.
Савченко В. Ф. Державне регулювання як сучасна складова економічного розвитку в Україні. Проблеми та перспективи економіки і управління. 2015. № 2 (2). С. 27–37.
Чугунова О. В. Инновационные направления развития сферы общественного питания. Научное обозрение. Экономические науки. 2017. № 3. С. 29–39.
Шоул Дж. Первоклассный сервис как конкурентное преимущество. Москва : Альпина Паблишер. 2013. 340 с.
##submission.downloads##
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 Чернігівський національний технологічний університет, 2015
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
1. Політика, яка рекомендується журналам, що пропонують відкритий доступ Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:<ol type="a"><li>Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії <a href="http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/" target="_new">Creative Commons Attribution License</a>, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. <a href="http://opcit.eprints.org/oacitation-biblio.html" target="_new">The Effect of Open Access</a>).