ОСНОВНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ТА СИНЕРГІЙНИЙ ЕФЕКТ КЛАСТЕРНИХ СТРУКТУР РЕГІОНУ
Анотація
У статті представлено основні підходи до поняття «кластер» та визначено його основні характеристики. Зазначені основні риси вітчизняних кластерних структур, на основі яких виявлені труднощі процесу їх формування та функціонування в регіонах України. Запропоновано заходи для вирішення вказаних проблем. З’ясовано, що відмінною особливістю кластерних структур є виникнення в результаті їх ефективного функціонування синергетичного ефекту, який можна вважати їхньою стратегічною перевагою. Виокремлені види синергійних ефектів, які трапляються в межах кластерних об’єднань, запропоновано відповідні показників для розрахунку ефективності діяльності підприємств кластера, на основі чого запропонована кількісна оцінка загального синергетичного ефекту кластера.Посилання
Богма О. С. Синергітичний ефект одна з найважливіших складових процесу створення кластерів. Держава і регіони. Серія: Економіка і підприємництво. 2007. № 1. С. 43-45.
Бутко М. П., Самійленко Г. М. Кластерний підхід до розвитку базових галузей регіональної економіки в сучасних умовах: монографія / під заг. наук. кер. д-ра екон. наук, проф. М. П. Бутка. Ніжин : Аспект-Поліграф, 2012. 372 с.
Войнаренко М. Концепція кластерів – шлях до відродження виробництва на регіональному рівні. Економіст. 2000. № 1. С. 29–33.
Домчук В. Синергия слияния. РИСК: Ресурсы. Информация. Снабжение. Конкуренция. 2004. №3. С. 32–36.
Ільчук В. Синергетичний ефект функціонування кластера. Проблеми і перспективи економіки та управління. 2019. № 1(17). С. 9–18.
Ільчук В. П., Хоменко О. І. Синергетичний ефект функціонування та розвитку транспортних кластерів. Економіка та управління підприємствами : матеріали ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. (27-28 листоп. 2014 р.). Дніпропетровськ : ДНГУ, 2014. С. 150–153.
Кузьбожев Э. Н., Мюллер О. А. Синергия и конкурентоспособность производственного потенциала отрасли. Экономика и управление. 2005. № 1. С. 112–118.
Мингалева Ж., Ткачева С. Кластеры и формирование структуры региона. Мировая экономика и международные отношения. 2000. № 5. С. 97–102.
Портер М. Конкуренция : пер. с англ. Москва : Издательский дом «Вильямс», 2003. 496 с.
Портер М. Международная конкуренция : пер. с англ. Москва : Междунар. отношения, 1993. 896 с.
Посібник з кластерного розвитку. 2006. 38 с. URL: http://economy-mk.gov.ua/download/ books/ClusterHandbookUkr.pdf.
Репп Г. І. Аналіз кластерного розвитку регіонів України станом на 2018 рік. Вісник НАДУ. Серія “Державне управління”. 2018. № 3. С. 85–90.
Самійленко Г. М. Кластерні структури регіонів України: теоретичні аспекти, проблеми та перспективність практичної реалізації. Проблеми і перспективи економіки та управління. 2019. № 1 (17). С. 155–165.
Семенов Г. А., Богма О. С. Створення кластерних об’єднань в умовах нової економіки: монографія. Запоріжжя : КПУ, 2008. 244 с.
Соколенко С. И. Производственные системы глобализации: Сети. Альянсы. Партнерства. Кластеры: Украинский контекст. Киев : Логос, 2002. 645 с.
Соколенко С. І. Кластери в глобальній економіці: монографія. Київ : Логос, 2004. 848 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 Чернігівський національний технологічний університет, 2015
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
1. Політика, яка рекомендується журналам, що пропонують відкритий доступ Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:<ol type="a"><li>Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії <a href="http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/" target="_new">Creative Commons Attribution License</a>, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. <a href="http://opcit.eprints.org/oacitation-biblio.html" target="_new">The Effect of Open Access</a>).