CУЧАСНІ МЕТОДОЛОГІЧНІ КОНЦЕПЦІЇ ДОСЛІДЖЕННЯ ПРОДОВОЛЬЧОЇ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ
Ключові слова:
синергетичний підхід, біхевіористичний підхід, продовольча безпека, атрактор, точка біфуркації, дисипативні системи, управління системоюАнотація
Розглянуто доцільність застосування сучасних підходів, зокрема синергетичного, у дослідженні проблем продовольчої безпеки. Обґрунтовано переваги використання синергетичного підходу в умовах розвитку нелінійних, нестійких, нерівноважних, дисипативних систем, якими є сучасні економічні, у тому числі агропродовольчі системи. Наявність нерівноважних станів агропродовольчої системи є моментом її переходу до якісно нового стану, в якому вона може здобути більш високий рівень організації та продуктивності. Нерівновага дає змогу здійснювати вільний вибір варіанта перспективного розвитку системи з цілого спектра можливих напрямків. З огляду на це особливий акцент зроблено на важливості забезпечення якісного управлінського впливу на систему в точці біфуркації, де система продовольчого забезпечення може бути залучена як прогресивним, так і регресивним атрактором.
Посилання
Baranowski M. Scientific basis of socio-geographical study of rural depressed areas Ukraine : monograph / M. Baranowski. – Nizhin : Lysenko, 2009. – 396 p.
Kapitsa S., Kurdyumov S., Malinetskii G. Synergetics and forecasts the future. – M., 1997.
Myasnikov A. Synergistic effects in the modern economy: Introducing / A. Myasnikov. – M. : LENAND, 2011. – 160 p.
Synergetics: Methodology effects : monograph / I. Yanul and others / Zhytomyr National Agroekological University. – Zhytomyr, 2012. – 623 p.
Sugakov W. J. Basics of synergy. – K. : Oberegy, 2001. – 287 p.
Haken H. Advanced Synergetics: Instability Hierarchies of Self-Organizing Systems and Devices. – New York : Springer-Verlag, 1993.
Haken H. Information and Self-Organization: A Macroscopic Approach to Complex Systems, (3rd enlarged ed.). Springer, 2006. – 262 pages.
Haken H. Synergetik. Springer-Verlag Berlin Heidelberg. – New York, 1982.
Niemeier N. Organisatorischer Wandel aus der Sicht der Synergetik. Deutscher Universitätsverlag, Wiesbaden, 2000.
Zhang V. B. Synergetic economics. Time and change in nonlinear economic theory. SpringerVerlag, 1999.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
1. Політика, яка рекомендується журналам, що пропонують відкритий доступ Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:<ol type="a"><li>Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії <a href="http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/" target="_new">Creative Commons Attribution License</a>, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. <a href="http://opcit.eprints.org/oacitation-biblio.html" target="_new">The Effect of Open Access</a>).