Раціональне водокористування та водоспоживання у процесі інтенсифікації сільськогосподарської діяльності: еколого-економічні аспекти
DOI:
https://doi.org/10.25140/2411-5215-2022-2(30)-54-63Ключові слова:
водні ресурси; раціональне водокористування; інтенсивні та екстенсивні технології в сільському господарстві; екологія землеробстваАнотація
У статті досліджено вплив сільськогосподарської діяльності на водоспоживання та водокористування в Україні. Для цього було обґрунтовано та проаналізовано чинники зміни стану водних ресурсів у процесі вирощування продукції на засадах інтенсивного використання сільськогосподарських угідь, а саме: використання отрутохімікатів та пестицидів, генномодифікованої продукції; порушення водного режиму при осушенні або зрошенні; опустелення внаслідок комплексного розорювання цілинних, прибережних територій. Розроблено коригувальні заходи
водокористування при виробництві сільськогосподарської продукції з метою запобігання погіршенню якості води та виникненню її дефіциту.
Посилання
Левковська Л. В. Формування моделі інтегрованого управління водними ресурсами в контексті забезпечення сталого водокористування [Електронний ресурс] / Л. В. Левковська, В. М. Мандзик // Збалансоване природокористування. – 2018. – № 2. – С. 46-53. – Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Zp_2018_2_9.
Мандзик В. М. Капіталізація водних ресурсів: теорія і практика / В. М. Мандзик. – К. : ПрофКнига, 2018. – 287 с.
Авраменко Н. Л. Економіка водокористування: стан, проблеми, перспективи : монографія / Н. Л. Авраменко, І. С. Сагайдак, Т. М. Чорна. – К. : ТОВ «7БЦ», 2018. – 138 с.
В Україні погіршується стан водних об’єктів, якість питної води та водна інфраструктура – Рахункова палата. 2021 [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://rp.gov.ua/PressCenter/News/?id=1126.
Кичко І. І. Антропотехногенні чинники впливу на безпеку водокористування в контексті урбаністичних процесів: причини, наслідки та методи протидії [Електронний ресурс] / І. І. Кичко, В. Г. Маргасова, А. В. Холодницька // Економічний простір. – 2022. – № 179. – С. 100-107. – Режим доступу: https://doi.org/10.32782/2224-6282/179-15.
Сучасне водокористування України. Державне агентство водних ресурсів України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.davr.gov.ua/news/suchasnevodokoristuvannya-ukraini.
Внесення мінеральних та органічних добрив (1990-2021) / Державна служба статистики [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua.
Загальна теорія здоров’я та здоров’язбереження : колективна монографія / за заг. ред. проф. Ю. Д. Бойчука. – Х. : Вид. Рожко С. Г., 2017. – 488 с.
Кичко І. І. Макроекономічний механізм фінансування охорони здоров’я / І. І. Кичко // Фінанси України. – 2003. – № 4. – С. 71–77.
Кичко І. І. Раціональне водокористування в контексті забезпечення населення якісною питною водою, збереження здоров’я та тривалості життя / І. І. Кичко, А. В. Холодницька // Проблеми і перспективи економіки та управління. – 2021. – № 2 (26). – С. 7-17.
Приклади ощадливого використання води в сільському господарстві [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://epl.org.ua/human-posts/pryklady-oshhadlyvogovykorystannya-vody-v-silskomu-gospodarstvi/.
Сидорчук Б. Особливості водокористування в аграрній галузі: проблеми та перспективи [Електронний ресурс] / Б. Сидорчук. – Режим доступу: http://wwwagroelita.info/osoblyvosti-vodokorystuvannya-v-ahrarnij-haluzi-problemy-i-perspektyvy/.
Кичко І. І. Соціально-економічні детермінанти особистих потреб / І. І. Кичко. – Чернігів : Чернігівський державний технологічний університет, 2013. – 333 с.
Поль О. Нітрати, пакт з фермерами та вода, яку ми не бачимо [Електронний ресурс] / О. Поль. – Режим доступу: ecoclubrivne.org/nitraty/.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
1. Політика, яка рекомендується журналам, що пропонують відкритий доступ Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:<ol type="a"><li>Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії <a href="http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/" target="_new">Creative Commons Attribution License</a>, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. <a href="http://opcit.eprints.org/oacitation-biblio.html" target="_new">The Effect of Open Access</a>).