Загрози екологічній безпеці: реалії воєнного часу та економічне стимулювання повоєного екологічного відновлення України
DOI:
https://doi.org/10.25140/2411-5215-2022-4(32)-39-52Ключові слова:
екологічна безпека; загрози екологічній безпеці; екологічний злочин; екоцид; повоєнне відновлення, екологічне відновленняАнотація
Стаття присвячена дослідженню екологічних наслідків злочинних дій окупантів на території України під час повномасштабного російського вторгнення, розпочатого 24 лютого 2022 року, а також визначенню шляхів, особливостей та джерел фінансування повоєнного екологічного відновлення України. Актуальність дослідження викликана появою нових загроз екологічній безпеці, спричинених воєнними діями на території України. Основна мета дослідження полягає в огляді екологічних наслідків та узагальненні екологічних збитків, спричинених повномасштаб-
ним російським вторгненням в Україну, визначенні потенційних шляхів фінансового забезпечення усунення цих наслідків та відновлення екологічної безпеки.
Посилання
Брайлян Є. Екоцид України та загроза голоду у світі: як російська агресія впливає на кліматичні зміни [Електронний ресурс] / Є. Брайлян // Армія Inform. – Режим доступу: https://armyinform.com.ua/2022/06/20/ekoczyd-ukrayiny-ta-zagroza-golodu-u-sviti-yakrosijska-agresiya-vplyvaye-na-klimatychni-zminy.
Радзій В. Екоцид: наслідки і ціна російської агресії [Електронний ресурс] / В. Радзій // Еко.Район. URL: https://eco.rayon.in.ua/topics/506221-ekotsid-naslidki-i-tsina-rosiyskoi-agresii.
Кримінальний Кодекс України [Електронний ресурс] : Закон України від 05.04.2001 р. № 2341-III : станом на 04 лист. 2022 р. – Режим доступу:
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#Text.
Стрілець Р. Бомба сповільненої дії: чому світ не може ігнорувати екологічні наслідки війни в Україні [Електронний ресурс] / Р. Стрілець // Українська правда. – Режим доступу: https://life.pravda.com.ua/columns/2022/06/22/249216.
Випадки потенційної шкоди довкіллю, спричинені російською агресією [Електронний ресурс] // Ekoдія. – Режим доступу: https://ecoaction.org.ua/warmap.html.
Сак Т. В. Еколого-економічні наслідки російсько-української війни [Електронний ресурс] / Т. В. Сак, І. О. Більо, Ю. Е. Ткачук // Економіка та суспільство. – 2022. – № 38. – Режим доступу: https://economyandsociety.in.ua/index.php/journal/article/view/1261.
Шидловська Є. Пожежа на нафтобазі: що науковці кажуть про наслідки [Електронний ресурс] / Є. Шидловська // BBC News Україна. – Режим доступу:
https://www.bbc.com/ukrainian/society/2015/06/150610_ecology_after_fire_she.
Мельник В. Хімічні реакції, яких ми не бачимо. Як на наше здоров’я впливають залишки російських ракет [Електронний ресурс] / В. Мельник // Вікна. – Режим доступу: https://vikna.tv/styl-zhyttya/zdorovia-ta-krasa/yak-vijna-vplyvaye-na-ekologiyu-ukrayiny-tazhyttya-lyudej.
Приседська В. Спустошені землі. Якою буде природа України після війни [Електронний ресурс] / В. Приседська, В. Шрамович // BBC News Україна. – Режим доступу: https://www.bbc.com/ukrainian/extra/mwu5sxghvc/ukraine_war_damaged_nature.
Ситуація у Чорнобилі дуже небезпечна як для Європи, так і для росії [Електронний ресурс] // Укрінформ. – Режим доступу: https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3425367-situacia-u-cornobili-duze-nebezpecna-ak-dla-evropi-tak-i-dla-rosii-podolak.html.
36 років по тому: через дії російських окупантів на ЧАЕС ледь не повторилась нова ядерна катастрофа [Електронний ресурс] // Еспресо. – Режим доступу:
Матяш Т. Окупанти ставлять під загрозу безпечну роботу Запорізької АЕС [Електронний ресурс] / Т. Матяш // LB.ua. – Режим доступу: https://lb.ua/society/2022/06/03/518847_okupanti_stavlyat_pid_zagrozu.html.
Журавель Д. «Війна не закінчується на лінії фронту». Як бойові дії впливають на екосистеми, та чи зможе природа відновитися самостійно [Електронний ресурс] / Д. Журавель. – Режим доступу: https://shotam.info/viyna-ne-zakinchuietsia-na-linii-frontuyak-
boyovi-dii-vplyvaiut-na-ekosystemy-ta-chy-zmozhe-pryroda-vidnovytysia-samostiyno.
Омельчук О. Природа та війна: як військове вторгнення Росії впливає на довкілля України [Електронний ресурс] / О. Омельчук, С. Садогурська // Ekoдія. – Режим доступу: https://ecoaction.org.ua/pryroda-tavijna. html?gclid=CjwKCAiA85efBhBbEiwAD7oLQPF4gmP4DmZ22CKYn7Dpv8roxvJ87Qjw
e5Dxi52OuJuDy37MP387kRoChaUQAvD_BwE.
Стрілець назвав суму екологічних збитків України від війни [Електронний ресурс] // Слово і Діло. – Режим доступу: https://www.slovoidilo.ua/2022/10/04/novyna/suspilstvo/strilecz-nazvav-sumu-ekolohichnyx-zbytkiv-ukrayiny-vijny.
Бойко О. Місце екології у економічному відновленні України: досвід передових держав [Електронний ресурс] / О. Бойко // Економічна правда. – Режим доступу: https://www.epravda.com.ua/columns/2022/05/6/686725/#comments.
Микулець В. Ю. Правові аспекти вимоги компенсацій екологічної шкоди внаслідок війни РФ в Україні / В. Ю. Микулець // Юридичний вісник. – 2022. – № 2(63). – С. 23-29.
Левковська Л. В. «Зелені» та соціальні інвестиції як інструмент забезпечення водної безпеки населених пунктів України / Л. В. Левковська, Ю. Г. Чередніченко, О. І. Добрянський // Проблеми Економіки. – 2022. – № 1. – C. 70-75.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
1. Політика, яка рекомендується журналам, що пропонують відкритий доступ Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:<ol type="a"><li>Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії <a href="http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/" target="_new">Creative Commons Attribution License</a>, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. <a href="http://opcit.eprints.org/oacitation-biblio.html" target="_new">The Effect of Open Access</a>).