Вплив цифрових технологій на стратегії розвитку фінансових посередників в Україні
DOI:
https://doi.org/10.25140/2411-5215-2024-2(38)-177-189Ключові слова:
цифрові технології; цифрова трансформація; фінансові посередники; стратегії розвитку; клієнтоорієнтованість; масштабування; злиття та поглинання; сталий розвиток; FinTech; Big Data; блокчейн; штучний інтелект; машинне навчання; мобільні платформиАнотація
У статті виявлено основні види стратегій, які можуть використовувати фінансові посередники, у тому числі стратегія цифрової трансформації, стратегія клієнтоорієнтованості, стратегія інновацій та розвитку продуктів, стратегія експансії та масштабування, стратегія злиття та поглинання, стратегія управління ризиками, стратегія сталого розвитку. Сформульовано сутність та зміст кожної з наведених стратегій, охарактеризовано їхні специфічні характеристики, переваги, недоліки й обмеження (умови) впровадження. Встановлено, що наведені стратегії надають фінансовим посередникам різноманітні цифрові інструменти для адаптації до мінливого ринкового середовища, але також вимагають ретельного планування та
оцінки ризиків для їх ефективної реалізації. Доведено, що цифрові технології не лише підвищують ефективність та адаптивність фінансових посередників до змін, але й відкривають нові можливості для інноваційного зростання та сталого розвитку. Інтеграція зазначених технологій у
бізнес-процеси фінансових установ дозволяє їм залишатися конкурентоспроможними та готовими до викликів сучасної цифрової економіки. Досліджено як FinTech, Big Data, блокчейн, штучний інтелект, машинне навчання та мобільні платформи, впливають на формування різних
стратегій розвитку фінансових посередників.
Посилання
Arner, D. W., Buckley, R. P., & Zetzsche, D. A. (2018). Fintech for financial inclusion: A framework for digital financial transformation. UNSW Law Research Paper, 18-87. https://www.ada-microfinance.org/sites/default/files/2020-12/fintech-for-financial-inclusiona-framework-for-digital-financial-transformation.pdf.
Del Sarto, N., Gai, L., & Ielasi, F. (2024). Financial innovation: the impact of blockchain technologies on financial intermediaries. Journal of Financial Management, Markets & Institutions, 12(1). https://www.worldscientific.com/doi/pdf/10.1142/S2282717X23500056.
Ghosh, S. (2016). Changing role of financial intermediaries due to electronic technologies. International journal of engineering science, 6671. https://www.academia.edu/download/62000560/Changing_Role_of_Financial_Intermediaries_due_to_Electronic_Technologies_20200205-126203-1safe6i.pdf.
Huebner, J., Vuckovac, D., Fleisch, E., & Ilic, A. (2019). Fintechs and the New wave of Financial Intermediaries. In PACIS (p. 3). https://www.alexandria.unisg.ch/bitstreams/fbb72c67-1fd7-4153-8be9-2a2b04c37444/download.
Trapanese, M., & Lanotte, M. (2023). Financial intermediation and new technology: theoretical and regulatory implications of digital financial markets. Bank of Italy Occasional Paper, (758). https://www.bancaditalia.it/pubblicazioni/qef/2023-0758/QEF_758_23.pdf.
R2R-kredituvannya: scho treba znati? [P2P lending: what you need to know?]. https://mixfin.com/ua/blog/shcho-take-p2p-kredytuvannia.
Shyshkina O. (2023). Tsyfrovi tekhnolohii finansovykh ustanov: ryzyky i perspektyvy vykorystannia [Digital technologies of financial institutions: risks and prospects of use]. Aktualni problemy rozvytku ekonomiky rehionu – Actual problems of the development of the economy of the region, 19(2), 130-143.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
1. Політика, яка рекомендується журналам, що пропонують відкритий доступ Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:<ol type="a"><li>Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії <a href="http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/" target="_new">Creative Commons Attribution License</a>, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. <a href="http://opcit.eprints.org/oacitation-biblio.html" target="_new">The Effect of Open Access</a>).