Фінансування проєктів розвитку смартміст в умовах цифровізації
DOI:
https://doi.org/10.25140/2411-5215-2024-3(39)-219-230Ключові слова:
фінансування; інвестиції; смартмісто; інновації; цифровізація; цифрові рішення та технології; публічно-приватне партнерствоАнотація
Розвиток смартміст є важливим стратегічним напрямом, що відповідає сучасним викликам та вимогам цифровізації, адже дозволяє створити міські простори, які одночасно є комфортними для проживання, економічно ефективними, екологічно сталими та безпечними для громадян. Смартміста здатні трансформувати підхід до управління ресурсами та забезпечити тривалу сталість міської інфраструктури, що сприяє підвищенню добробуту населення і створенню сприятливих умов для економічного розвитку. Метою статті є вивчення ключових аспектів фінансування проєктів розвитку смартміст, а також визначення ролі публічно-приватного партнерства у забезпеченні їх реалізації. Розвиток смартміст вимагає багатоканального фінансування, яке забезпечує сталість, гнучкість і здатність адаптуватися до змін. Комбінація державних коштів, міжнародних грантів, приватних інвестицій та публічно-приватного партнерства створює баланс між соціальною значущістю проєктів та їхньою економічною доцільністю. Використання різних джерел фінансування дозволяє смартмістам стабільно розвиватися, реалізуючи інноваційні проєкти, що підвищують якість життя та ефективність управління ресурсами. Ризики смартміст включають нестабільність фінансування, валютні коливання, залежність від технологічних компаній, кіберзагрози, політичні й економічні ризики, а також соціальні чинники.
Впровадження цифрових рішень у смартмістах несе значні ризики як для фінансової безпеки, так і для конфіденційності даних користувачів; без належного управління цими загрозами, смартміста можуть зіткнутися з серйозними фінансовими втратами та репутаційними збитками, що
підкреслює необхідність ретельного планування, інвестицій у кібербезпеку та розвиток етичних стандартів щодо обробки персональних даних. Розвиток фінансування смарміст в Україні вимагає впровадження нових фінансових механізмів, посилення співпраці з міжнародними організаціями,
активного залучення приватного капіталу, а також вдосконалення внутрішніх процесів бюджетного управління і забезпечення фінансової прозорості.
Посилання
Андрієнко А. О. Упровадження концепції «Smart City» в управління великими містами України : монографія / А. О. Андрієнко. – Вінниця, Україна : ГО «Європейська наукова платформа», 2023. – 196 с.
Антонюк І. В. Запровадження програм Smart-city у великих містах: вітчизняний та зарубіжний досвід / І. В. Антонюк, С. П. Кошова // Інвестиції: практика та досвід. – 2021. – № 18. – С. 99–107.
Діордіца І. В. Інноваційність концепту «Smart city» та юридичні механізми забезпечення його кібербезпеки в умовах реформування територіальних громад в Україні / І. В. Діордіца, Я. В. Журавель // Актуальні проблеми вітчизняної юриспруденції. – 2023. – № 1. – С. 99–105.
Процедури оцінювання рівня «розумності» міста / Н. Е. Кунанець, О. В. Ма-цюк, В. В. Пасічник, Д. Р. Табачишин // Вісник Національного університету «Львівська політехніка»: Інформаційні системи та мережі. – 2020. – № 7. – С. 35–41.
Піскуровська А. В. Концепція «Смарт-міста» і її впровадження в Україні [Електронний ресурс] / А. В. Піскуровська, О. Б. Червякова // Міжнародний науковий журнал «Інтернаука». – 2020. – № 7. – Режим доступу: https://www.inter-nauka.com/uploads/public/ 15895725102856.pdf.
Севастьянов Р. В. Актуальність проблеми «розумних міст» («Smart-city») / Р. В. Севастьянов // Вісник Хмельницького національного університету. – 2021. – № 2. – С. 170–175.
Олешко А. Розбудова смарт-міст України в трансформаційній економіці [Електронний ресурс] / А. Олешко, Д. Чернаєнко – 2023. – Режим доступу: https://stud.knutd.edu.ua/ bitstream/123456789/25851/1/PIONBUG_2023_P066-067.pdf.
Зелені Smart-City в Україні: як поєднати реалії вітчизняного підприємництва та стандарти ЄС / Ю. В. Чорток, А. В. Євдокимова, Р. М. Нечипоренко, О. В. Майборода // Вісник Сумського державного університету. Серія Економіка. – 2020. – № 2. – С. 126-132.
Олешко А. А. Розбудова смарт-міст в перспективі післявоєнного відновлення України / А. А. Олешко // Економіка відновлення міст : збірник матеріалів Міжнародного урбаністичного форуму (м. Київ, 22-23 березня 2023 року). Київ : КНЕУ, 2023. – С. 343-345.
Smart City Projects Financing / M. Hedegaard, A. Kuzior, O. Tverezovska, L. Hrytsenko, S. Kolomiiets // SocioEconomic Challenges. – 2024. – Vol. 8(1). – Pp. 286-309.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
1. Політика, яка рекомендується журналам, що пропонують відкритий доступ Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:<ol type="a"><li>Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії <a href="http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/" target="_new">Creative Commons Attribution License</a>, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. <a href="http://opcit.eprints.org/oacitation-biblio.html" target="_new">The Effect of Open Access</a>).