Особливості розвитку ринку депозитних послуг у сучасних умовах
DOI:
https://doi.org/10.25140/2411-5215-2024-3(39)-297-308Ключові слова:
депозити, ринок депозитних послуг; вкладники; комерційні банки; центральний банк; відсотки; фінансова стабільність; банківська система; монетарна політикаАнотація
У статті розкрито особливості ринку депозитних послуг у сучасних умовах та надано їхню характеристику. Серед найважливіших особливостей функціонування депозитного ринку в умовах макроекономічної нестабільності та воєнного стану виділяються такі як: збільшення кількості негативних факторів, які впливають на поведінку вкладників та зростання кількості альтернативних інструментів вкладення грошових коштів, які впливають на довіру до банківської системи, відтік депозитів, збільшення ризиків валютної девальвації, високий рівень інфляції, підвищення процентних ставок, регуляторні обмеження, скорочення обсягів довгострокових заощаджень, проблеми з банківською ліквідністю. Виділяється, що в сучасних умовах важливим є цифровізація депозитних послуг і проведення зваженої монетарної політики, яка ґрунтується на фактичних макроекономічних показниках і врахування психологічного фактору, оскільки негативні новини можуть викликати панічні настрої у населення. Проте зазначено, що завдяки злагодженим діям регулятора та банків при застосуванні монетарних інструментів, надходженню великих обсягів фінансової допомоги від зарубіжних партнерів та цифровізації банківського сектору, національна банківська система працює достатньо стабільно та забезпечує безперебійну роботу фінансових установ в умовах воєнного стану.
Посилання
Жирій К. Як банки допомагають вистояти економіці та громадянам у часи війни [Електронний ресурс] / К. Жирій. – 2022. – Режим доступу: https://www.unian.ua/ economics/finance/yak-banki-dopomagayut-vistoyati-ekonomici-tagromadyanam-u-chasiviyni-novini-ukrajina-11753254.html.
Заславська О. І. Дилема зростання вартості банківських депозитів в умовах воєнного часу / О. І. Заславська // Актуальні питання економіки, обліку, фінансів та управління персоналом : збірник матеріалів VІ Міжнародної науково-практичної конференції (м. Ужгород, 26 травня 2023 р.). – Ужгород : Вид-во УжНУ «Говерла», 2023. – С. 92-93.
Матвійчук Н. Сучасні тенденції залучення депозитів банками України / Н. Матвійчук, Н. Жигар // Economic journal of Lesya Ukrainka Volyn National University. – 2023. – № 3(35). – С. 87-94.
Мірошник Р. Діджиталізація банківської системи України в сучасних умовах [Електронний ресурс] / Р. Мірошник, І. Кухта // Економіка та суспільство. – 2023. – № 49. – Режим доступу: https://economyandsociety.in.ua/index.php/journal/article/view/2327.
Національний банк України знизив облікову ставку [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://bank.gov.ua.
Офіційний сайт Національного банку України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://bank.gov.ua.
Панченко О. Банківські ризики як об’єкт страхування в сучасних умовах / О. Панченко, О. Маслюк, А. Гориленко // Проблеми і перспективи економіки та управління. – 2020. – № 4(24). – С. 146-154.
Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення стабільності системи гарантування вкладів фізичних осіб [Електронний ресурс] : Закон України №2180-IX від 02.04.2022 р. – Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2180-20#Text.
Прокопенко Н. Принципи функціонування банківської системи України в умовах війни [Електронний ресурс] / Н. Прокопенко, В. Мирончук, І. Шепель // Економіка та суспільство. – 2022. – № 41. – Режим доступу: https://economyandsociety.in.ua/index.php/ journal/article/view/1556/1497.
Сучасний стан банківської системи України та перспективи її розвитку / Н. М. Рущишин, Пелех О. Р., Козак А. Р., Криворучко Н. М. // Вісник ЛТЕУ. Економічні науки. – 2024. – № 75. – С. 27-36.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
1. Політика, яка рекомендується журналам, що пропонують відкритий доступ Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:<ol type="a"><li>Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії <a href="http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/" target="_new">Creative Commons Attribution License</a>, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. <a href="http://opcit.eprints.org/oacitation-biblio.html" target="_new">The Effect of Open Access</a>).