Роль державних програм у стимулюванні інвестицій в економіку України
DOI:
https://doi.org/10.25140/2411-5215-2025-1(41)-93-110Ключові слова:
державні програми; інвестиції; фінансові та податкові стимули; регуляторна та інфраструктурна підтримка, гранти; індустріальні парки; економікаАнотація
Стаття присвячена комплексному аналізу державних програм стимулювання інвестицій в економіку України. Досліджено широкий спектр фінансових та нефінансових інструментів, що використовуються для залучення внутрішніх та зовнішніх інвестицій. Детально розглянуто програму «єРобота», спрямовану на розвиток малого та середнього бізнесу, а також програму «Доступні кредити 5-7-9 %», що надає пільгове кредитування для підприємців. Особливу увагу приділено механізмам стимулювання інвестицій в індустріальні парки та великі інвестиційні проєкти. Проаналізовано ефективність державних програм, виявлено ключові виклики та запропоновано комплекс заходів для підвищення ефективності інвестиційної політики.
Посилання
Денисенко М. П. Економічні заходи державного управління щодо залучення інвестицій / М. П. Денисенко, О. М. Шапошнікова, О. Ю. Будякова // Науковий вісник: державне управління. – 2020. – № 1 (3). – С. 53-65.
єРобота [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://erobota.diia.gov.ua.
єРобота: 12 млрд грн інвестувала держава в розвиток малого й середнього бізнесу через гранти [Електронний ресурс] // Урядовий портал. – Режим доступу: https://surl.li/cswlcf.
єРобота: Гранти від держави на відкриття чи розвиток бізнесу [Електронний ресурс] // Міністерство економіки України. – Режим доступу: https://surl.li/anubwk.
Кирилко В. Індустріальні парки України: підсумки 2024 року [Електронний ресурс] // Property Times. – Режим доступу: https://surl.li/uduwcl.
Міністерство фінансів України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://mof.gov.ua/uk.
Подлевський А. А. Роль держави в стимулюванні інвестиційної діяльності в Україні [Електронний ресурс] / А. А. Подлевський, Н. В. Волошин // Вісник НУВГП. – 2022. – Вип. 4(100). – С. 132-139. – Режим доступу: https://surl.li/vbilzm.
Презентовано оновлений каталог індустріальних парків України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://surl.li/dxpcat.
Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо надання фінансової державної підтримки суб’єктам підприємництва [Електронний ресурс]: Постанова КМУ від 14.03.2023 № 229. – Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/ 229-2023-%D0%BF#Text.
Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 р. № 28 і від 14 липня 2021 р. № 723 [Електронний ресурс]: Постанова Кабінету Міністрів України від 14.10.2022 № 1194. – Режим доступу: https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-vnesennia-zmin-do-poriadkiv-za-1194.
Про державну підтримку інвестиційних проектів із значними інвестиціями в Україні [Електронний ресурс] : Закон України від 17.12.2020 № 1116-IX: станом на 17.09.2023 р. – Режим доступу: http://surl.li/zzkhpw.
Про індустріальні парки [Електронний ресурс]: Закон України від 21.06.2012 № 5018-VI: станом на 17.09.2023 р. – Режим доступу: http://surl.li/jotbzo.
Рисін В. Оцінка ефективності державних програм фінансової підтримки бізнесу в Україні [Електронний ресурс] / В. Рисін, Ю. Монтика // Сталий розвиток економіки. – 2025. – № 4(51). – С. 249-258. – Режим доступу: https://doi.org/10.32782/2308-1988/2024-51-36.
Свінцов О. М. Державне регулювання інвестиційної діяльності як передумова формування ефективної структури національної економіки [Електронний ресурс] / О. М. Свінцов, І. О. Ворончак // Управління інноваційним розвитком соціально-економічних систем : колективна монографія / під заг. ред. Храпкіної В. В., Пічик К. В.; Національний університет «Києво-Могилянська академія». – Київ : Видавничий дім «Києво-Могилянська академія», 2024. – C. 35-42. – Режим доступу: https://surl.li/hnghfx.
Сердюков К. Г. Державна підтримка інвестицій як шлях до економічного зростання [Електронний ресурс] / К. Г. Сердюков // Вісник ХНАУ. – 2019. – № 2. – С. 53-61. – Режим доступу: https://surl.li/wxwkgm.
Собкевич О. Підтримка інвестицій у промисловість України в умовах війни та повоєнного відновлення [Електронний ресурс] / О. Собкевич. – 29.05.2023. – Режим доступу: https://surl.li/nqkxwg.
У скільки оцінюються збитки України за три роки повномасштабної війни: цифри по галузях [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://surl.li/xorwee.
Уряд спрямував Фонду розвитку підприємництва 1,7 млрд грн для компенсації відсоткових ставок за кредитами [Електронний ресурс] // Дебет-кредит. – Режим доступу: https://surl.li/pnriap.
Федюк В. Індустріальні парки як інструмент залучення інвестицій в місцевий і регіональний розвиток [Електронний ресурс] // Всеукраїнська мережа фахівців і практиків з регіонального та місцевого розвитку. – Режим доступу: https://surl.li/animqo.
Фонд розвитку підприємництва [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://bdf.gov.ua.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
1. Політика, яка рекомендується журналам, що пропонують відкритий доступ Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:<ol type="a"><li>Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії <a href="http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/" target="_new">Creative Commons Attribution License</a>, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. <a href="http://opcit.eprints.org/oacitation-biblio.html" target="_new">The Effect of Open Access</a>).