Макроекономічні умови формування системи непрямого оподаткування в Україні
DOI:
https://doi.org/10.25140/2411-5215-2025-1(41)-456-464Ключові слова:
ПДВ; акцизний податок; непрямі податки; податкова система; макроекономічні тенденції; екзогенні шокиАнотація
У статті проведено дослідження макроекономічних умова формування системи непрямого оподаткування в Україні. Показано, що суттєвий вплив на формування податкової системи та її невід’ємної складової – системи непрямого оподаткування – здійснювали екзогенні шоки. З огляду на це відбувається наростання структурної диспропорції в системі непрямого оподаткування. Ця диспропорція полягає в переважанні оподаткування продукції і товарів імпортного виробництва над вітчизняними товарами. Тому є необхідність врахування при подальшому розвитку складових вітчизняної системи оподаткування всіх і соціально-економічних обставин, і реалій місця та часу.
Посилання
Варналiй З. С. Реформування податкової системи як чинник забезпечення фінансової безпеки України / З. С. Варналiй, А. О. Кіслова // Міжнародний науковий журнал “Інтернаука”. Серія: “Економічні науки”. – 2021. – № 12(56), т. 1. – С. 14-22. DOI: https://doi.org/10.25313/2520-2294-2021-12-7786.
Державний веб-портал бюджету для громадян [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://openbudget.gov.ua.
Зведені національні рахунки [Електронний ресурс] / Державна служба статистики України. – Режим доступу: https://www.ukrstat.gov.ua.
Національна стратегія доходів до 2030 р. [Електронний ресурс] / Міністерство фінансів України. – Режим доступу: https://mof.gov.ua/uk/national_income_strategy-716.
Соколовська А. М. Податкова політика в Україні в контексті тенденцій реформування оподаткування в країнах ЄС / А. М. Соколовська, Т. В. Кощук // Фінанси Укра-їни. – 2012. – № 1. – С. 94-115.
Соколовська А. М. Податкові аспекти AСQUIS ЄС як орієнтири вдосконалення акцизного податку в Україні / А. М. Соколовська // Фінанси України. – 2016. – № 12. – С. 21-44.
Швабій К. Пріоритети податкової політики держави у 2021 р. [Електронний ресурс] / К. Швабій // Дослідження з питань економічної політики. – 2021. – № 1. – Режим доступу: https://www.growford.org.ua/research/priorytety-podatkovoyi-polityky-derzhavy-u-2021-rotsi.
Швабій К., Чирва О. Новітні тенденції розвитку системи непрямого оподаткування в Україні [Електронний ресурс] // Проблеми і перспективи економіки та управління, 2022. № 3(31). – С. 11-18. – Режим доступу: http://ppeu.stu.cn.ua/article/view/276669.
Фінансова безпека суб’єктів підприємництва в умовах війни та повоєнного відновлення (науково-експертна та соціологічна оцінка): монографія / за ред. З. С. Варналія та Г. Ш. Катамадзе. – Київ : КМ-Букс, 2023. – 240 с.
Commision Staff Working Document Ukraine 2024 Report [Electronic resource]. – Accessed mode: https://enlargement.ec.europa.eu/document/download/1924a044-b30f-48a2-99c1-50edeac14da1_en?filename=Ukraine%20Report%202024.pdf.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
1. Політика, яка рекомендується журналам, що пропонують відкритий доступ Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:<ol type="a"><li>Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії <a href="http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/" target="_new">Creative Commons Attribution License</a>, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. <a href="http://opcit.eprints.org/oacitation-biblio.html" target="_new">The Effect of Open Access</a>).