Цукробурякове виробництво в Україні: сучасні виклики та стратегії розвитку в умовах воєнного стану
DOI:
https://doi.org/10.25140/2411-5215-2025-2(42)-119-128Ключові слова:
цукровий буряк; цукор; цукробурякове виробництво; сільське господарство; аграрний бізнесАнотація
У статті досліджено сучасний стан та перспективи розвитку цукробурякового виробництва в Україні в умовах воєнного стану. Обґрунтовано актуальність теми з огляду на економічні, кліматичні та соціальні виклики, що супроводжують галузь. Проаналізовано ключові статистичні показники виробництва буряків і цукру за 2015–2024 роки, виявлено основні тенденції зміни посівних площ, врожайності та обсягів експорту. Визначено основні проблеми, що стримують розвиток галузі, серед яких — зменшення посівних площ, зношеність переробних потужностей, логістичні труднощі, кліматичні ризики та недостатній рівень державної підтримки. Запропоновано стратегічні напрями відновлення і модернізації галузі, включаючи впровадження інновацій, розвиток кооперації, орієнтацію на експорт і біоекономіку. Акцентовано на необхідності комплексного підходу за участі держави, бізнесу та наукової спільноти для забезпечення сталого розвитку цукробурякового виробництва в повоєнний період.
Посилання
Гриценко А. С. Цукробурякове виробництво України: сучасний стан та тенденції розвитку бурякосіючих підприємств / А. С. Гриценко // Науковий вісник Мукачівського державного університету. – 2017. – Вип. 1 (7). – С. 73-80.
Заводи України виробили понад 1,1 млн тонн цукру. Комітет з питань аграрної та земельної політики [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.rada.gov.ua/ print/256039.html.
Несолодкий сезон. AgroTimes [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://agrotimes.ua/article/nesolodkyj-sezon.
Рентабельність виробництва цукрових буряків: аналіз сезону та прогноз на 2024 рік. GrowHow.in.ua [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.growhow.in.ua/ rentabelnist-vyrobnytstva-tsukrovykh-buriakiv-analiz-sezonu-ta-prohnoz-na-2024-rik.
Ринок цукру у 2023/24 маркетинговому сезоні. Агробізнес [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.growhow.in.ua/rynok-tsukru-v-2023-24-marketynhovomu-sezoni.
Ринок цукру: встановлено трирічний рекорд з переробки цукрових буряків. AgroPortal [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://agroportal.ua/blogs/rinok-cukru-vstanovleno-tririchniy-rekord-z-pererobki-cukrovih-buryakiv.
Роїк М. В. Цукровий буряк в Україні: кризи, перемоги, перспективи / М. В. Ро-їк, О. О. Ягольник // Біоенергетика. – 2024. – Вип. 2. – С. 4-8.
Стан цукрового ринку в 2015/16 МР. Комітет з питань аграрної та земельної політики [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.bio.gov.ua/uk/bioenergy/ news/stan-cukrovogo-rynku-v-201516-mr.
Україна експортувала понад 403 тис. т цукру. Національна асоціація цукровиків України “Укрцукор” [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://ukrsugar.com/uk/ post/ukraina-eksportuvala-ponad-403-tis-t-cukru.
Хто виробив найбільше цукру? Огляд виробництва у сезоні 2022 [Електронний ресурс] // Latifundist.com. – Режим доступу: https://latifundist.com/analytics/32-hto-virobiv-najbilshe-tsukru-oglyad-virobnitstva-u-sezoni-2022.
Цукровики України завершили сезон виробництва 2024. Національна асоціація цукровиків України “Укрцукор” [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://ukrsugar.com/uk/post/cukroviki-ukraini-zaversili-sezon-virobnictva-2024.
Цукрові буряки 2024: врожай, виклики та перспективи галузі. АгроЕліта [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://agroelita.info/tsukrovi-buriaky-2024-vrozhay-vyklyky-ta-perspektyvy-haluzi.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
1. Політика, яка рекомендується журналам, що пропонують відкритий доступ Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:<ol type="a"><li>Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії <a href="http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/" target="_new">Creative Commons Attribution License</a>, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. <a href="http://opcit.eprints.org/oacitation-biblio.html" target="_new">The Effect of Open Access</a>).