Фінансово-економічні та правові аспекти функціонування страхових посередників у системі надання страхових послуг
DOI:
https://doi.org/10.25140/2411-5215-2025-2(42)-286-301Ключові слова:
фінансові відносини; фінансово-економічні аспекти; нормативно-правове забезпечення; страховик; страховий посередник; страхові послуги; страховий агент; страховий брокер; перестраховий брокер; керівники з реалізації; працівники з реалізації; страховий ринок; аналіз; ефективність; страхові послугиАнотація
У статті на основі критичного огляду чинних нормативних актів систематизовано нормативно-правове забезпечення, що регулює загальні та спеціальні питання у сфері взаємодії страховика з особами, які мають право здійснювати реалізацію страхових (перестрахових) продуктів, особливу увагу при цьому приділено питанню внутрішнього нормативно-правового (методичного) забезпечення такої взаємодії. Роблено класифікацію осіб, які мають право на діяльність (виконання трудових обов’язків, функцій) з реалізації страхових (перестрахових) продуктів за їх видами, країною реєстрації, напрямами діяльності та іншими не менш важливими ознаками. Здійснено аналіз поточного стану взаємодії страховиків з особами, які можуть бути задіяні в реалізації страхових та/або перестрахових продуктів. Наголошено на провідній ролі нормативно-правового забезпечення у процесі побудови фінансових відносин страхових посередників, забезпечення результативності їхньої фінансово-економічної діяльності.
Посилання
Балицька М. В. Роль прямих страхових посередників у системі реалізації страхових послуг [Електронний ресурс] / М. В. Балицька, Д. Л. Бондарчук // Економіка та суспільство. – 2022. – № 37. – Режим доступу: https://economyandsociety.in.ua/index.php/journal/article/view/1225.
Про страхування [Електронний ресурс] : Закон України від 18.11.2021 № 1909-IX. – Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1909-20#Text.
Клапків Ю. М. Конфлікт інтересів у діяльності страхових посередників / Ю. М. Клапків // Науковий вісник Мукачівського державного університету. Серія «Економіка». – 2017. – Випуск 2(8). – С. 171-176.
Конституція України від 28.06.1996 №254к/96-ВР [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/main/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80#Text.
Кудрявська Н. В. Фінансово-економічні та правові основи діяльності страхових посередників / Н. В. Кудрявська // Економіка та держава. – 2016. – № 12. – С. 86-89.
Показники діяльності страхових компаній [Електронний ресурс] // Сайт Національного банку України. – Режим доступу: https://bank.gov.ua/files/stat/Insurance_companies.zip.
Положення про авторизацію надавачів фінансових послуг та умови здійснення ними діяльності з надання фінансових послуг [Електронний ресурс] : Постанова Національного банку України від 29.12.2023 № 199. – Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/ laws/show/v0199500-23/conv#n335.
Положення про авторизацію страхових посередників та умови здійснення діяльності з реалізації страхових та/або перестрахових продуктів [Електронний ресурс] : Постанова Національного банку України від 03 січня 2025 року № 2. – Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0002500-25#Text.
Пікус Р. В. Перспективні форми розвитку страхового посередництва в Україні / Р. В. Пікус // Фінансові інструменти сталого розвитку економіки: матер. 6-ої Міжнар. наук.-практ. конференції (Чернівці, 18 квітня 2024 р.). – Чернівці : Чернівец. нац. ун-т ім. Ю. Федьковича, 2024. – С. 197-199.
Чвертко Л. А. Правові та практичні аспекти діяльності страхових посередників у системі продажів страхових послуг в Україні / Л. А. Чвертко, Т. О. Корнієнко, О. А. Вінницька // Економічні горизонти. – 2018. – № 3(6). – C. 86-94.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
1. Політика, яка рекомендується журналам, що пропонують відкритий доступ Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:<ol type="a"><li>Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії <a href="http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/" target="_new">Creative Commons Attribution License</a>, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. <a href="http://opcit.eprints.org/oacitation-biblio.html" target="_new">The Effect of Open Access</a>).