НЕДЕРЕВНА ПРОДУКЦІЯ (НП) ЛІСОГОСПОДАРСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ ЯК СКЛАДОВА РЕСУРСНОГО ПОТЕНЦІАЛУ
Ключові слова:
недеревна продукція, лісові землі, використання лісових ресурсів, екологія, економікаАнотація
Лісове господарство України, незважаючи на певні спроби реформування, залишається малоефективним. Протягом останніх років, у період дії фінансово-економічної кризи, використання лісогосподарських земель спрямовувалось, в основному, для потреб нарощування обсягів заготівлі лісодеревини, натомість недеревним функціям земель лісогосподарського призначення не приділялась належна увага. Практично безоплатна та неконтрольована заготівля дикорослих плодів і ягід, випас худоби на території лісового фонду, сінокосіння завдають шкоди лісовим землям, що часто призводить до надмірного споживання цих ресурсів та втрати біорізноманіття. Обґрунтовано необхідність раціонального використання недеревних ресурсів лісогосподарських земель, що сприятиме розширенню асортименту продукції підприємств лісового господарства, підвищенню їх дохідності і прибутковості та забезпеченню населення харчовими та лікарськими товарами. Проаналізовано сучасний стан та динаміка заготівлі і використання неосновної лісової продукції (недеревного походження). Важливе місце відведено тлумаченню поняття «недеревна продукція» лісогосподарських земель. Обґрунтовано необхідність планування та ведення обліку основних видів продукції лісогосподарських земель недеревного походження. Проведено аналіз використання недеревних ресурсів в Україні та розкрито його основні недоліки. Пропонуються рекомендації, спрямовані на вдосконалення використання недеревних лісових ресурсів.Посилання
Forest and agriculture organization of the United Nations, FAO. Forest trees and food: Rome, 1992. – Pp. 122–124.
Використання недеревних продуктів лісу [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://skoledlg.com.ua/mekhanizmy-hromadskoho-kontroliu-v-lishospakh-lvivskoho-oulmh/vykorystannia-nederevnykh-produktiv-lisu.
Довкілля України : статистичний збірник [Електронний ресурс] / Держслужба статистики України. – К., 2015. – 223 с. – Режим доступу : http://www.ukrstat.gov.ua/druk/publicat/kat_u/publnav_ser_u.htm.
Малик Л. О. Формування і використання платежів за недеревні рослинні ресурси для реалізації лісової політики : автореф. дис. … канд. екон. наук : спец. 08.08.01 / Л. О. Малик ; Укр-ДЛТУ. – Львів, 2001. – 20 с.
Про схвалення Концепції реформування та розвитку лісового господарства : Розпорядження Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2006 р. № 208-р // Офіційний вісник України. – 2006. – 3мая (№ 16). – С. 224.
Сенько Є. І. Економіка комплексного використання і відтворення харчових ресурсів лісу / Є. І. Сенько, О. І. Фурдичко. – Львів : Місіонер,1996. – 296 с.
Синякевич І. М. Економіка лісокористування : підручник /
І. М. Синякевич. – Львів. : ІЗМН, 2000. – 402 с.
Щурик М. В. Раціональне використання та охорона земель лісового господарства / М. В. Щурик // Економіка природокористування
і охорони довкілля. – К., 2012. – С. 65–71.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2017 Чернігівський національний технологічний університет, 2015
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
1. Політика, яка рекомендується журналам, що пропонують відкритий доступ Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:<ol type="a"><li>Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії <a href="http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/" target="_new">Creative Commons Attribution License</a>, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. <a href="http://opcit.eprints.org/oacitation-biblio.html" target="_new">The Effect of Open Access</a>).