МЕТОДИКА ОБЛІКУ КРЕДИТІВ ЗА АМОРТИЗОВАНОЮ СОБІВАРТІСТЮ ЗА УМОВ ЗМЕНШЕННЯ ЇХ КОРИСНОСТІ
Ключові слова:
облік, кредит, амортизована собівартість, зменшення корисності, резерв, теперішня вартість грошових потоківАнотація
Розглянуто методику обліку кредитів, які відповідно до МСФЗ класифікуються як фінансові активи, що обліковуються за амортизованою собівартістю. Розкрито суть амортизованої собівартості як методу подальшої оцінки фінансових інструментів, що передбачає застосуванням методу ефективної ставки відсотка. Складено графік обліку кредиту, наданого суб’єкту господарювання, із неоднаковими за тривалістю періодами надходження грошових потоків. Розраховано дохідність кредиту в кожному обліковому періоді та загальну річну дохідність. Розраховано суму резерву за кредитом, що формується внаслідок виникнення об’єктивних свідчень непогашення 25 % грошових потоків. Побудовано графік амортизації фінансового активу за умов зменшення корисності кредиту в 4 періоді. На рахунках бухгалтерського обліку відображено процедури подальшої оцінки та формування резерву за наданим кредитом. Пояснено причини неповної амортизації дисконту у випадку зменшення корисності кредиту, а також можливі шляхи відображення різниці між первісною та наступною амортизаціями на рахунках бухгалтерського обліку.Посилання
Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні [Електронний ресурс] : Закон України від 16.07.1999 № 996-XIV. – Режим доступу : http://zakon1.rada.gov.ua.
Снігурська Л. П. Проблеми формування банком облікової політики щодо кредитів та інших фінансових активів зі зменшеною корисністю (частина 1) / Л. П. Снігурська // Вісник НБУ. – 2014. – № 9. – С. 24–30.
Снігурська Л. П. Проблеми формування банком облікової політики щодо кредитів та інших фінансових активів зі зменшеною корисністю (частина 2) / Л. П. Снігурська // Вісник НБУ. – 2014. – № 10. – С. 34–46.
Оцінювання фінансових інструментів банку за Міжнародними стандартами фінансової звітності: навч. посіб. / П. М. Сенищ,
В. І. Ричаківська, М. Л. Лапішко, Л. П. Снігурська. – К. : УБС НБУ, 2009. – 451 с.
МСБО 32 «Фінансові інструменти: подання» [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon5.rada.gov.ua.
International Financial Reporting Standard 9 “Financial instruments” [Електронний ресурс]. – Режим доступу : www.ifrs.org.
Правила бухгалтерського обліку доходів і витрат банків України [Електронний ресурс] : затв. Постановою Правління НБУ 18.06.2003 № 255. – Режим доступу : http://zakon5.rada.gov.ua.
Методичні рекомендації щодо розрахунку ефективної ставки відсотка за фінансовими інструментами в банках України [Електронний ресурс] : схвалено Постановою Правління НБУ 01.06.2011 р. № 171. – Режим доступу : http://zakon5.rada.gov.ua.
Інструкція з бухгалтерського обліку кредитних, вкладних (депозитних) операцій та формування і використання резервів під кредитні ризики в банках України [Електронний ресурс] : затв. Постановою Правління НБУ № 481 від 27.12.2007. – Режим доступу : http://zakon5.rada.gov.ua.
Положення про визначення банками України розміру кредитного ризику за активними банківськими операціями [Електронний ресурс] : затв. Постановою Правління НБУ № 351 від 30.06.2016. – Режим доступу : http://zakon5.rada.gov.ua.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2017 Чернігівський національний технологічний університет, 2015
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
1. Політика, яка рекомендується журналам, що пропонують відкритий доступ Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:<ol type="a"><li>Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії <a href="http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/" target="_new">Creative Commons Attribution License</a>, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. <a href="http://opcit.eprints.org/oacitation-biblio.html" target="_new">The Effect of Open Access</a>).