БІФУРКАЦІЇ І СИНЕРГЕТИЧНИЙ ПІДХІД ДО УПРАВЛІННЯ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИМИ СИСТЕМАМИ
Ключові слова:
еволюція, нелінійне середовище, флуктуації, атрактори, відкриті системи, детермінований хаос, інформація, інформаційні системи, децентралізація, прийняття рішеньАнотація
Розглянуто теоретичні основи синергетичного підходу до управління соціально-економічними системами і біфуркації як випадкові зміни в системі, відповідно до яких система вибирає шлях подальшої еволюції. Вивчено теоретичні концепції і методологічні основи синергетичного підходу. Ідентифіковано відмінності між системним підходом і синергетикою. Були запропоновані основні принципи синергетичного підходу в управлінні соціальноекономічними системами.Посилання
Bushev Michael (1994). Synergetics: Chaos, Order, Self-Organization. Singapore a.o.: World scientific, ХYI.
Haken, H. (1993). Advanced Synergetics: Instability Hierarchies of Self-Organizing Systems and Devices. New York: Springer-Verlag.
Haken, H. (1983). Synergetics, an Introduction: Nonequilibrium Phase Transitions and Self-Organization in Physics, Chemistry, and Biology, 3rd rev. enl. ed. New York: Springer-Verlag.
Knyazeva, H.N., Kurdyumov, S.P. Synergetics as a new vision of the world: dialogue with I. Prigogine. Retrieved from http://filobiblon.narod.ru/PROEKT/SINERGETIKA.html.
Knyazeva, Helena. What is synergetics? Retrieved from http://spkurdyumov.ru/what/what-is-synergetics/.
Laszlo Ervin (1991). The Age of Bifurcation. Understanding the Changing World. OPA (Amsterdam) B.V.
Oliychenko, I., Ditkovska, M. (2015). Synergetic approach to the management of socio-economic development of the region. Problems and prospects of economics and management, no. 4 (4), pp. 243–248.
Prigogine, I, Stengers, I. (1997). The End of Certainty Simon and Schuster.
Prigogine, I. The Behavior of Matter Under Nonequilibrium Conditions: Fundamental Aspects and Applications: Progress Report for Period April 15, 1990 – April 14, 1991.
Urry, John (2003). Global Complexity. Cambridge: Polity Press.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2017 Чернігівський національний технологічний університет, 2015
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
1. Політика, яка рекомендується журналам, що пропонують відкритий доступ Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:<ol type="a"><li>Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії <a href="http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/" target="_new">Creative Commons Attribution License</a>, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. <a href="http://opcit.eprints.org/oacitation-biblio.html" target="_new">The Effect of Open Access</a>).