Вплив стрес-менеджменту на працездатність людини й управління персоналом в умовах війни
DOI:
https://doi.org/10.25140/2411-5215-2023-2(34)-77-87Ключові слова:
стрес-менеджмент; працездатність людини; управління персоналом; стрес-фактори; антистресові заходиАнотація
Головною метою статті є аналіз впливу стресів на працездатність працівників та управління персоналом в умовах воєнного стану, а також пошук методів керування ними (стрес-менеджмент) задля мінімізації негативних наслідків стресових ситуацій або їх ліквідацію. Актуальність теми дослідження обумовлена тим, що працездатність людини впливає на продуктивність її праці і вимагає коригування методів управління персоналом під дією стресфакторів, викликаних війною. З’ясовано, що з урахуванням нинішньої ситуації для компаній важливо при плануванні персоналу розробити заходи для утримання та збереження провідних спеціалістів, провести їх ротацію та навчання і надати можливість швидкого просування по кар’єрним сходинкам; при організуванні персоналу – створити безпечні умови праці та укриття, гнучкий графік роботи, можливість віддаленої роботи; при мотивуванні працівників – забезпечити їх участь у волонтерських проектах для підтримки армії та постраждалих, посилити методи морального мотивування, організувати психологічну підтримку; на етапі контролювання – запровадити анти-стресові заходи, провести психологічні тренінги та роз’яснювальну роботу для створення позитивного психоемоційного стану співробітників.
Визначено, що міжнародний стандарт ISO 45003:2021 «Управління охороною здоров’я та безпекою праці. Психологічне здоров’я та безпека праці на роботі. Настанови з керування психосоціальними ризиками» містить вказівки щодо планування, впровадження, оцінки системи управління охороною здоров’я та безпекою праці в трудовому колективі, які доцільно використати в умовах війни. Стрес-менеджмент може здійснюватися на рівні держави, компанії чи окремої особи. Щоб зменшити вплив стресу на людину в даному дослідженні пропонується на рівні держави запровадити адресний безумовний базовий дохід; на рівні підприємства або компанії доцільно організувати волонтерські об’єднання, проводити спільні психологічні тренінги, формувати між співробітниками відносини взаємної підтримки і довіри; на рівні особистості для
досягнення психологічної рівноваги доцільно підвищувати самооцінку і саморегуляцію людини, покращувати її комунікативні зв’язки із оточуючими.
Посилання
Krushelnytska, Ya.V. (2000). Fiziolohiia i psykholohiia pratsi [Physiology and psy-chology of practice]. KNEU.
Resursna psykholohiia ta psykhoterapiia. Stres pid chas viiny [Resource psychology and psychotherapy. Stress under the hour of war]. (n.d.). https://arpp.com.ua/blog/stress-dur-ing-the-war.
Pshyk-Kovalska, O.O., Kovalskyi, O.I. (2022). Osoblyvosti upravlinnia personalom v umovakh voiennoho stanu [Features of personnel management in the minds of the military camp]. https://science.lpnu.ua/sites/default/files/journal-paper/2022/dec/29509/220972maket-92-97.pdf.
Opytuvannia shchodo vplyvu viiny na pidkhody do upravlinnia liudskym kapitalom [Opituvannya shkodo vlivu vіyni to go to the management of human capital]. (n.d.). https://www2.deloitte.com/content/dam/Deloitte/ua/Documents/Press-release/AmCham-Deloitte-Survey-on-impact-of-war-on-HC_UKR.pdf.
Bast, O. (n.d.). Chomu Izrail obrav ochne navchannia pid chas viiny ta shcho z tsoho dosvidu mozhe pereiniaty Ukraina [Why is Israel acquiring a clear heading for the hour of war and what Ukraine can take over from this point of view]. (n.d.). https://osvitoria.media/experi-ence/chomu-izrayil-obrav-ochne-navchannya-pid-chas-vijny-ta-shho-z-tsogo-dosvidu-mozhe-perejnyaty-ukrayina.
Bronytskyi, V. (n.d.). Stres-menedzhment na robochomu mistsi [Stress management in the workplace]. https://iee.kpi.ua/stres-menedzhment-na-robochomu-mistsi.
Bezrobittia v Ukraini v period povnomasshtabnoi viiny [Unemployment in Ukraine during a full-scale war]. (n.d.). https://niss.gov.ua/news/komentari-ekspertiv/bezrobittya-v-ukrayini-v-period-povnomasshtabnoyi-viyny.
76 % ukraintsiv vidchuvaiut stres kilka raziv na misiats, opytuvannia [76 % of Ukrain-ians feel stress once a month, experience]. (n.d.). https://bazilik.media/76-ukraintsiv-vidchu-vaiut-stres-kilka-raziv-na-misiats-opytuvannia.
Yurkiv, Yu. (2022). Bezumovnyi bazovyi dokhid v Ukraini: chy dotsilno? [Crazy basic income in Ukraine: how much is it?]. https://www.epravda.com.ua/columns/2022/05/5/686659.
Zlochevska, L. (2014). Stres-menedzhment abo yak dosiahty rivnovahy i vpevnenosti [Stress-management or how to achieve equalness and innocence]. https://lib.iitta.gov.ua/10163/1/St.%20stres-menedzhment%20porady%202014.pdf.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
1. Політика, яка рекомендується журналам, що пропонують відкритий доступ Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:<ol type="a"><li>Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії <a href="http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/" target="_new">Creative Commons Attribution License</a>, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. <a href="http://opcit.eprints.org/oacitation-biblio.html" target="_new">The Effect of Open Access</a>).