Роль цифрових технологій у процесах відбудови в постконфліктний період
DOI:
https://doi.org/10.25140/2411-5215-2024-3(39)-39-49Ключові слова:
цифрові технології; відбудова; постконфліктний період; моніторинг руйнувань; економічне відновлення; прозорість; блокчейн; цифрові платформи; кібербезпекаАнотація
У статті розглянуто роль цифрових технологій у процесах відбудови в постконфліктний період. Описано основні напрями використання цифрових інструментів, такі як моніторинг руйнувань, координація гуманітарної допомоги, забезпечення прозорості відбудовних проєктів, а також залучення місцевих громад до процесу відновлення. Особливо увага приділяється використанню дронів, супутникових знімків, цифрових платформ для управління проектами, а також фінансових та освітніх інструментів. Проаналізовано застосування цифрових інструментів для оцінки збитків, планування та координації відновлювальних робіт, забезпечення прозорості та ефективності використання ресурсів. Висвітлено можливості та виклики, пов'язані з впровадженням цифрових технологій у постконфліктних умовах, такі як цифровий розрив, загрози кібербезпеки та ризики політичного контролю. На прикладах різних країн проаналізовано успішні кейси застосування цифрових технологій і наведено рекомендації щодо їх впровадження для сталого розвитку постконфліктних територій.
Посилання
Загальна сума збитків, завдана інфраструктурі України, зросла до майже $155 млрд – оцінка KSE Institute станом на січень 2024 року. [Електронний ресурс]. ‒ Режим доступу: https://kse.ua/ua/about-the-school/news/zagalna-suma-zbitkiv-zavdana-infrastrukturi-ukrayinizrosla-
do-mayzhe-155-mlrd-otsinka-kse-institute-stanom-na-sichen-2024-roku.
Біла І. С. Економіка війни в Україні: наслідки та можливі конкурентні переваги в повоєнний період [Електронний ресурс] / І. С. Біла, В. В. Ілюхіна // Економіка та суспільство. – 2024. – № 59. – Режим доступу: https://economyandsociety.in.ua/index.php/journal/article/view/3505/3434
Звіт про прямі збитки інфраструктури від руйнувань внаслідок військової агресії Росії проти України станом на початок 2024 року [Електронний ресурс]. ‒ Режим доступу: https://kse.ua/wp-content/uploads/2024/04/01.01.24_Damages_Report.pdf.
Звіт про прямі збитки інфраструктури та непрямі втрати економіки від руйнувань внаслідок військової агресії Росії проти України станом на червень 2023 року [Електронний ресурс]. ‒ Режим доступу: https://kse.ua/wp-content/uploads/2023/09/June_Damages_UKR_-Report.pdf.
Державна служба статистики України [Електронний ресурс]. ‒ Режим доступу: https://www.ukrstat.gov.ua.
Дерій Ж. Використання цифрових інструментів для фіксації злочинів проти довкілля [Електронний ресурс] / Ж. Дерій // Цифрова економіка і сталий розвиток: новітні тенденції у фінансах, обліку, менеджменті та соціально-поведінкових науках: збірник матеріалів ІV Міжнародної науково-практичної конференції (м. Берегове, 26-27 березня 2024 р.). – Берегове : ЗУІ ім. Ф. Ракоці ІІ, 2024. – С. 58-62 с. ‒ Режим доступу:
Мініна О. Нова модель економіки України: пошук оптимального вектора післявоєнного розвитку [Електронний ресурс] / О. Мініна, Ж. Дерій, Н. Шадура-Никипорець // Проблеми і перспективи економіки та управління. – 2024. – № 1(37). – С. 34–44. ‒ Режим доступу: http://ppeu.stu.cn.ua/article/view/309009.
Цифрова трансформація економіки України в умовах війни. Липень 2024 року [Електронний ресурс]. ‒ Режим доступу: https://niss.gov.ua/news/komentari-ekspertiv /tsyfrova-transformatsiya-ekonomiky-ukrayiny-v-umovakh-viyny-lypen-2024.
Цифрові інструменти для відновлення України. Як забезпечити прозоре і розумне управління відбудовою? [Електронний ресурс]. ‒ Режим доступу: https://biz.ligazakon.net/news/218699_v-ukran-rozroblyat-nov-tsifrov-nstrumenti-yak-dozvolyatimutmontoritiprotses-vdbudovi.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
1. Політика, яка рекомендується журналам, що пропонують відкритий доступ Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:<ol type="a"><li>Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії <a href="http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/" target="_new">Creative Commons Attribution License</a>, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. <a href="http://opcit.eprints.org/oacitation-biblio.html" target="_new">The Effect of Open Access</a>).